TURISTIČNO DRUŠTVO VINIČAR ZGORNJA POLSKAVA

Levarje

Levarje je naselje, ki se je po letu 1619 začelo razvijati okoli takrat zgrajene cerkve svete Trojice.

Cerkev svete Trojice je bila v 17., 18. in 19. stoletju večkrat dograjena, poleg lepe urejenosti pa se danes ponaša z glavnim oltarjem in prižnico, ki izvirata iz let 1766 in 1769 in ju je naredil takrat najboljši rezbar Holzinger. Ogleda vredna je tudi slika brezjanske Marije Pomagaj. Cerkev obdaja pokopališče z modernim žarnim zidom. Danes cerkev upravlja Župnija Gornja Polskava, ki je del nadškofije Maribor.

Na pokopališču Zgornja Polskava je pokopanih nekaj znanih oseb (pisatelj Anton Ingolič, igralec in režiser Hinko Nučič, njegova žena, igralka Vika Podgorska, prvi učitelj na Levarjah Simon Pernat, zadnja lastnica dvorca Zgornja Polskava Viljemina Post) in v prvi svetovni vojni padli borci…

Ob cerkvi je stara šola, kjer se je pouk  začel leta 1821. Prvi učitelj na Zgornji Polskavi je bil Simon Pernat, ki je leta 1825 pred šolo posadil lipo kot simbol slovenstva.

Cerkev svete Trojice

Stara šola z lipo